Syn.: Eriophorum polystachion var. angustifolium (Honck.) A. Gray, Plumaria angustifolia (Honck.) Bubani, Scirpus angustifolius (Honck.) T. Koyama
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité
Rozšíření: Tento boreální druh se vyskytuje v celé Evropě s převahou v severní polovině, dále pak v Asii, především v chladnější části, také v Severní Americe.
V Česku se vyskytuje hojně od nížin po vysoké hory. Na Slovensku je výskyt stejně hojný v celém výškovém rozsahu.
Ekologie: Suchopýr úzkolistý roste na stabilně podmáčených kyselých půdách, na zamokřených loukách, v rašelinných a slatinných biotopech, při okrajích rašelinných rybníků a na dalších zamokřených místech. Může růst i v hustých porostech, které z dálky vytváří kulisu jednolité bílé plochy vatových květů. Kvete v dubnu a květnu.
Popis: Téměř netrsnatá nebo mírně trsnatá světle zelená rostlina je vysoká běžně mezi 40–60 cm. Listy vyrůstají ve spodní polovině lodyhy a jsou široké jen několik milimetrů, vrchní list je s nafouklou pochvou, list je většinou nazpět ohnutý. Květenství vyrůstá na oblé lodyze a je tvořeno klásky, kterých je nejčastěji do 5, stopkaté klásky jsou později převislé, stopky klásků jsou lysé. Typické je chlupaté okvětí, bílé chlupy se v průběhu květu prodlužují až na 4 cm.
Fotografováno v červnu 2005 (Česko, Čechy, v Sokolově a na rolavských vrchovištích v Krušných horách).